+48 537 896 896

POLSKA ANGLIA
PRZEWOZY
MIĘDZYNARODOWE

BUSEM DO CELU
BUSEM NA CZAS
GWARANCJA SATYSFAKCJI
PRZEWÓZ ZWIERZĄT W UNII EUROPEJSKIEJ

SPRAWDŹ O CO ZADBAĆ PRZED PLANOWANĄ PODRÓŻĄ PUPILA





Zasady i wymagania dotyczące przewozu zwierząt w UE  Przygotowując zwierzę do transportu za granicę należy pamiętać, że przewóz zwierząt w UE wiąże się z wieloma, często bardzo restrykcyjnymi przepisami, których należy przestrzegać. Zwierzęta domowe, które towarzyszą podróżnym, na przykład psy, koty i fretki, mogą być transportowane pomiędzy państwami należącymi do Unii Europejskiej, wywożone poza jej granice oraz przywożone do Polski. Przewóz zwierzą wymaga jednak zachowania odpowiednich zasad oraz warunków formalnych, które są zawarte w dokumencie "Ogólne zasady przemieszczania zwierząt towarzyszących po terytorium UE", który obowiązuje od 2012 r. Po pierwsze zwierzęta przewożone za granicę muszą posiadać mikroczip. Mikroczip musi spełniać ściśle określone wymagania i odpowiadać standardowi ISO 11784. 

Odpowiednie urządzenie powinno umożliwiać odczytanie nazwiska oraz adresu właściciela przy pomocy czytnika zgodnego z normą ISO 11785. Kolejnym warunkiem, który należy spełnić w przypadku transportu zwierząt za granicę jest wykonanie szczepienia przeciwko wściekliźnie. Trzeba wziąć pod uwagę, że takie szczepienie jest ważne dopiero po upływie 21 dni od jego dokonania, jeśli jest wykonane po raz pierwszy u psa powyżej 3 miesiąca życia. W przypadku szczepienia wykonywane po raz kolejny, jest ono ważne od razu. Należy także pamiętać, że data podania szczepionki nie może być wcześniejsza od daty wszczepienia mikroczipu. Organizując transport zwierzęcia trzeba również wziąć pod uwagę fakt, że do większości krajów UE nie można wwozić zwierząt, które mają mniej niż 3 miesiące.  Przewóz zwierząt w UEPoszczególne państwa Unii Europejskiej mają także szczegółowe regulacje dotyczące wwożonych zwierząt domowych. Dlatego trzeba się dokładnie zapoznać z przepisami, które obowiązują w danym państwie. 

Należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy w kraju, do którego planowany jest transport obowiązuje kwarantanna lub przeprowadzana jest obowiązkowa kontrola weterynaryjna. Ma to bardzo duże znaczenie, ponieważ kosztami tego typu czynności obarczany jest właściciel zwierzęcia. W przypadku transportu psa do Szwecji i Niemiec, zwierzę nie zostanie wpuszczone, jeżeli przekracza granicę z osobą inną, niż ta, która wpisana jest w jego dokumentach jako właściciel. Do Szwajcarii nie wpuszcza się psów, które mają kopiowane uszy oraz ogony. Trzeba także pamiętać, że niektóre państwa w ogóle nie wpuszczają psów należących do określonych raz, przede wszystkim bojowych. W przypadku przewożenia zwierząt do Wielkiej Brytanii, Irlandii, Malty lub Finlandii konieczne jest przeprowadzenie odrobaczania, które powinno odbyć się na 48-120 godzin przed wyjazdem. Obowiązkowe jest także zabezpieczenie zwierzęcia przed kleszczami. W przypadku psów konieczna jest profilaktyka przeciw tasiemcom, która musi zostać przeprowadzona przed podróżą.  Jakie dokumenty dla naszego pupila w podróży do Anglii ?Zwierzę podróżujące między państwami UE musi także posiadać paszport poświadczający szczepienie przeciwko wściekliźnie, który może wystawić jedynie lekarz weterynarii. 

Listę lekarzy posiadających uprawnienia do wystawiania takich dokumentów można znaleźć między innymi na stronie www.vetpol.org.pl. Koszty, które są związane z wyrobieniem paszportu dla zwierzęcia to około 51 zł. Oprócz spełnienia odpowiednich formalności należy także zatroszczyć się o właściwy transport zwierzęcia, które musi mieć zapewnione dobre warunki podróży. Do przewozu niedużego psa można wykorzystać specjalny transporter. Należy zwrócić uwagę, żeby umieścić go w bezpiecznym miejscu. Klatka ze zwierzęciem nie powinna przemieszczać się przy ostrym hamowaniu lub w czasie wypadku. W transporterze można również umieścić poidełko na wodę. Do przewozu szczenięcia można również wykorzystać karton. Duże i średnie psy powinny mieć swoje miejsce, na przykład w busie na kanapie obok kierowcy. Przewoźnik może wymagać, żeby duże i agresywne psy zostały wyposażone w kaganiec. Koty można także przewozić w przeznaczonych do tego celu transporterach, które są wyposażone w żwirek oraz jedzenie. 

Trzymajmy się obowiązujących zasad w trakcie podróży do Anglii.Przestrzeganie wszystkich zasad dotyczących transportu zwierząt na terenie UE ma znaczenie ze względu na bezpieczeństwo samego zwierzęcia, a także ludzi. Brak spełnienia wszystkich istotnych wymagań formalnych może także utrudnić lub całkowicie uniemożliwić transport zwierzęcia. Jeśli w czasie kontroli zostanie ujawnione, że nie spełnia ono wymogów, może zostać zwrócone do kraju, z którego pochodzi lub poddane kwarantannie, na czas który jest konieczny do spełnienia określonych wymogów zdrowotnych. Trzeba też zdawać sobie sprawę z tego, że zgodnie z przepisami, jeśli w takiej sytuacji nie ma możliwości odesłania zwierzęcia i poddania go kwarantannie, może ono zostać nawet uśpione. Dlatego pierwszym krokiem przy organizowaniu przewozu domowego pupila musi być dokładne poznanie przepisów regulujących transport zwierząt, zarówno tych, które obowiązują w całej Unii Europejskiej, jak i szczegółowych regulacji w poszczególnych państwa, które mogą stawiać dodatkowe wymagania. W razie wątpliwości można także uzyskać więcej informacji u dobrego weterynarza.